Video İçerikli Sitelerde SEO Çalışması

video-icerikli-sitelerde-seo-calismasi

Video içeriklerin paylaşıldığı sitelerde, videoların kopya olması sebebiyle Google sıralamasında ilk sayfalara çıkmak daha zor. Bununla beraber, kopya videoların boyutu, süresi ve kaynak benzerliği sebebiyle sitenin yükselmemesine yol açar. Google, video içeriklerini tanımlayabilmekte ancak metin içerikleri ile site desteklenmiyorsa yeterli gelmeyecektir.

Video paylaşımlı site hazırlarken dikkat ettiğimiz en önemli konu, video kalitesidir. Video kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermiyoruz. Aksi halde ziyaretçi videoyu izlemeyecek ve paylaşılma ihtimali düşecektir. SEO açısından oldukça önemli olan video içeriklerini ihmal etmeyerek sitelerimizi hazırlıyoruz.

  • Title, Description ve Etiket Bilgilerinin Videoya Uygun Olarak Yazılması

SEO açısından en önemli olan nokta; videonun açıklayıcı bir başlığının olması ve anahtar kelimelerin başlığa dahil edilmesidir. Description’da kullandığımız anahtar kelimeler, Google’da videonun ilk sıralarda çıkmasına yardımcı olur. Bu sebeple de doğru bir description ve başlık hazırlayarak videolarımızı sitelerde yayınlıyoruz. Video içeriğindeki metinler yayınlanması, deşifre işlemine yol açar. Video sayfasında açıklayıcı bölümler oluşturarak, video başlığına uygun özgün yazılar hazırlıyoruz. Bu sayede kopyaların olumsuz etkisinden kurtulmuş oluyoruz.

Video başlığının birincil olarak <h1>Başlık</h1> tanımlıyoruz. Buna ek olarak açıklama bölümünde bulunan anahtar kelimeleri de h2 ve h3 başlığı ile oluşturuyoruz.

  • Videonuzun Kendi Hostunuzda Bulunması

Videolarımız kaliteli ve içerik açısından zengin olduğundan farklı bir sunucudan değil, sitenin kendi sunucusundan yararlanıyoruz. Bu sayede YouTube gibi video içerik paylaşım siteleri yerine, kendi hotsumuzdan paylaşım yapılmasına yardım ediyoruz. Bunu hız ve kalite açısından kaldırabilecek hostlarımızın olmasına ayrıca özen gösteriyoruz. Şayet hotsumuz güçlü olmazsa, videolar yavaş olacaktır. Bu da SEO’yu olumsuz etkiler.

  • Video Site Haritası Oluşturulması

Video paylaşımlı sitelerimizin video site haritası olmasına dikkat ediyoruz. Bu sayede Google aramalarında ‘’videolar’’ sekmesinde ilk sayfalarda çıkma şansı yakalıyoruz.

  • Kullanıcı Odaklı SEO

Dikkat ettiğimiz ilk noktalar; videomuzun yarattığı değerler. Videomuzun dikkat çekici olmasını olması en önemli faktörlerden. Kullanıcı videoyu izlerken sıkılmamalı, sorularına yanıt bulmalı ve videomuz izleyiciye rehberlik etmelidir. Bu sayede kullanıcımız siteden hemen çıkmayacak ve bu metriklerin uygun olması sayesinde SEO açısından büyük bir avantaj yakalamış olacağız.

Videolarımızın yorum alacak nitelikte olması da, kullanıcı ile doğrudan etkileşim yarattığı için bize büyük avantaj sağlıyor. Videoların her biri için sosyal medya butonları oluşturuyoruz. Bu sayede otomatik paylaşma yaratabiliyoruz.

Arama sonuçlarında yükselme kıstası, Google robotlarının özellikle metin ve video içeriklere verdiği değerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple de videolar, Google sıralamasında ilk alanlarda çıkmak isteyenler için mutlak bir kıstastır.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked