Sağlık sektöründe video çekimleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sağlık sektöründe video çekerken dikkat ettiğimiz en önemli noktaların başında; doktorun sosyal medyada nasıl bir kimlik çizdiğidir. Şayet doktor ya da sağlık kuruluşu oldukça ciddi bir imaj oluşturmuş ise, çektiğimiz videoların buna uygun olmasına ve iradeli bir iş yaptığımıza emin olmalıyız.

Çizilen imaj sonucunda doktorun ya da sağlık kuruluşunun hedef kitlesini oluşturduğunun Studio Check olarak farkındayız. Örnek olarak; doktor ciddi bir imaj içindeyse, videolar da ciddi olmalı, daha sevecen ve samimiyse videolar da bu şekilde çekilmelidir.

 • Aynı şekilde şayet sağlık sektöründeki kişi oldukça esprili ve samimi paylaşımlar yapmış ise, canlı yayın ya da videolarda o tavırda olması, hedef kitlesinin güvenini kazanmayı sağlayacaktır. Esprili paylaşımlar yapan ancak videolarda oldukça ciddi ve ifadesiz konuşan doktorlar, hedef kitlesini şaşırtacak ve kendinden uzaklaştırır.
 • Videolar her zaman için doğal görünmelidir. Diğer temel basamağımız, videolar kaliteli ve oldukça profesyonel bir şekilde çekilirken, doğal durmasını da sağlamak. Sağlık sektöründeki kişilerin giyimi ve kuşamı şık, özenli olmakla beraber, sanki video bir anda çekilmişçesine rahat olmalıdır. Işık, kamera ve ses sistemlerinin kalitesi, doktorun kalitesini belli eder. Bu sebeple izleyicilere kaliteli görüntü ve ses sağlanmalıdır. Bu sayede doktorun kaliteli ve profesyonel olduğunu ortaya çıkarıyoruz. Kötü bir ses ve çizgili görüntüler, kalitesiz bir video, videonun tamamlanmadan kapatılmasına yol açar. Bizim amacımız, videonun sonuna kadar izletilmesini sağlamak ve olabildiğince fazla kişinin dikkatini çekmek. Bu sayede doktorumuzun ya da sağlık kuruluşunun sosyal medya hesapları da hareketleniyor.
 • Özellikle canlı yayın yaparken yalnızca konuşmamak, mümkünse geçmiş hastalardan biri ile konuşmak, doktorun yorumları dikkate alması ve cevap vermesi oldukça önemli. Bu sebeple video hareketliliğini sağlamak için bu gibi durumlara dikkat ediyoruz. Özellikle gelen kötü yorumlarda saygısını ve duruşunu bozmadan esprili mizaç ile bu durumu atlatması, canlı yayın sırasında bu aşamada gerekli çözümleri bulmak için müşterimizi yalnız bırakmıyoruz.
 • Gerçek hastalardan, gerçek referanslar vermek, doktorun güvenilirliğini kanıtlama açısından önemli olduğundan, bununla ilgili çalışmalarımızı video çekiminden önce tamamlayıp doktor ya da kuruluşlara sunuyoruz.
 • Hastaların doktorları zaten farklı ve ulaşılması zor olarak gördüğü bilinerek, olabildiğince içten davranmakta fayda var. Çekinen kişiler bu şekilde doktorla görüşmek isteyebilmektedir. Bu algıyı kırarak, doğal, kaliteli ve insanların izlemekten sıkılmayacağı  videolar çekiyoruz.

Video çekerken dikkat edilmesi gereken teknik unsurlar ise:

 • İlk olarak videonun neden çekildiği belirliyoruz. Amacımız doğrultusunda gerekli hazırlıkları yapıyoruz.
 • Nasıl anlatılacağını belirleyip bir senaryo hazırlıyoruz. Ancak bu senaryo temel konuları içeriyor. Bu sayede doktorumuz video sırasında akışı biliyor ancak bu akış sırasında serbest kalarak daha doğal ve samimi bir video oluşmasına yardım ediyor.
 • Dış çekim yapılacak ise, hava durumundan etkilenmeyecek ekipmanlar kullanıyoruz.
 • İç çekimlerde ışık düzeninin en ideal şekilde hazırlanacağı bir ekibimiz elbette ki var.
 • Videoların HD kalitesinde olmasını sağlıyoruz.
 • Şayet müzik kullanılmak isteniyorsa, telif hakkı olmamasına dikkat ederek hazırlıklarımızı yapıyoruz.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked