Sağlık Sektörü İnternet Canlı Yayınlardan Nasıl Faydalanılabilir?

IMG_9613

Facebook’un yeni özelliği olan canlı video yayın servisi Facebook Live, birçok sektörün etkilenmesine neden oldu. Twitter ve Periscope’un pabucunu dama atan ve canlı yayınların yeniden yükselişe geçmesini sağlayan Facebook Live, şu an için 1 milyar üstünde kullanıcıya sahip. Studiocheck ekibi olarak bu etkileşimi fark edip, bu konuda markalarımızın maksimum seviyede nasıl yararlanabileceğine dair uzun araştırmalar yaptık.
Gruplar, etkinlikler, sektörler ve özellikle sağlık branşı açısından oldukça rağbet gören canlı yayınlar, gerçek zamanlı reaksiyonlar almayı sağlıyor. 60 ülkedeki canlı yayınların haritadan keşfedilebildiği bu özelliğinde, Türkiye de bulunuyor. Sağlık sektörüne olan ilk ve en önemli katkı da burada ortaya çıkıyor: sağlık turizm ile Türkiye’ye gelecek olan hastaların canlı yayın sayesinde doktorlarını görmesi ve gerçek zamanlı etkileşim yaşamasını sağlıyor. Bu sayede tüp bebek, estetik ve diğer branşlar için özellikle Doğu ülkelerinden birçok hasta, tedavi için Türkiye’yi tercih ediyor. Çalıştığımız firmalar, doktorlar ve merkezler, canlı yayınlar sayesinde birçok hasta ile yüz yüze görüşebilme fırsatı bulmuş ve potansiyel hasta sayısının yükseldiğini söyleyerek, göğsümüzü de kabartıyor. Bu sebeple de canlı yayın alanında sağlık sektörlerinin daha fazla bulunmasından yanayız.
Günümüzde sağlıklı yaşamak, bir insanın temel hakkı olduğu ele alınırsa, sağlıklı yaşamak için tercih edilecek doktorlar hakkında bilgi almak ve onları birebir görmek de bu açıdan hak kalibresinde olduğu için, canlı yayınların öneminin ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir. İnternet sitelerindeki sağlık makaleleri ve doktorların sosyal medya paylaşımları duygu anlamında eksik kalabilir. İçeriklerdeki tıbbi terimler ve soğuk ifadeler, hasta ve doktorun yakınlaşmasını engelliyor. Ancak yapılan canlı yayınlar sayesinde konuyla ilgili duygu ve düşünceler, doktor ya da uzmanının mizacı, direkt olarak etkileşim yarattığı için, izleyenlerin kafasında doktorla ilgili ‘’gerçek’’ bir izlenim oluşuyor. Doktor ile ilgili gerçek izlenimlerin doğru bir şekilde izleyicilere aktarılması da studiocheck ekibi olarak bu iş kapsamında en önemsediğimiz taraf.
Doktorlara olan güveni arttıran canlı yayınlar; örnek olarak bir doktorun hangi ameliyatı nasıl yapacağını ya da hastalardan gelen sorulara nasıl cevap verdiğini göstererek eş zamanlı olarak etkileşim sağlıyoruz. Doktorun esprili olması, ciddi olması, gelen yorumlara verdiği tepki, soruları açıklama ustalığı ya da bilgisi canlı yayında hiçbir engele takılmadan ortaya çıkarak sempati kazanmasına da yardımcı oluyor. Problem sağlık olduğu zaman, insanlar en büyük korkularını ve mahremlerini doktorunu açıyor. Bu sebeple de güvendikleri ve ‘’tanıdıkları’’ bir doktora gitmeyi tercih ediyorlar. Canlı yayınlarla buna destek sağlıyoruz. insanlar o doktoru izledikleri için ve tavrını artık tanıdıkları için, o doktoru tercih ediyor. Hasta sayısı da doğru orantıda artıyor.
Herhangi bir sorunla ilgili hazırlanan, herhangi bir sağlık videosunda, video belki seneler önce çekildiğinden yeterli duygu ve etkileşimi sağlayamazken, direkt olarak canlı yayınla doktoru eş zamanı olarak görebilmek ve o anki duyguları paylaşmak, doğal olarak hasta sayısının artmasına da yardımcı oluyor. Videoyu canlı olarak izleyen kişiler, gerçek zamanlı olarak yapılan yorumları ve gönderilen reaksiyonları da görerek, toplu bir etkilik deneyimi yaşamış oluyorlar. Bu sayede doktorlarımızın eş zamanlı olarak sosyal medya hesaplarında yükseliş olduğunu da fark ediyoruz.

Tek tuşla canlı yayına başla!

Doktorların ya da sağlık sektöründen kişilerin herhangi bir hazırlık yapmadan, oldukça doğal bir şekilde insanlarla iletişime geçmesi, ciddi hastalık ya da konularda bile insanların sakinleşmesine yardımcı olup, bilmedikleri terimleri sormasına ve doktorun da ‘’gerçek bir insan’’ olduğunun kavranmasına yardımcı oluyoruz. Bu sayede kendilerinden biri gibi gördükleri doktora ya da kişiler güven duyuyor ve gerçekten hastası olmak için iletişime geçiyor.
Facebook ya da internet sitesi üzerinden atılan mesajlara geri dönüş genellikle asistan üzerinden sağlandığından, doktorla birebir iletişim maalesef ki mümkün olmuyor. Bu sebeple de doktorlar ulaşılmaz görülüyor. Psikolojik olarak kişiler bu doktorlara ekonomik olarak yeterlilik sağlayamayacağını düşünüp o doktora gitmekten vazgeçiyor. Bizim bu noktadaki işimiz ise, bu olumsuz yargıyı kırmak.
İnternetteki gelişmeler ve yenilikler, en çok sağlık alanını etkiliyor. Doktorların ve sağlık kuruluşlarının internet üzerinde kimliği olmaması, o doktorların ve sağlık kuruluşların gerçek hayatta da olmamasına yol açıyor. İsmi duyulan bir doktor, ilk olarak arama motoru üzerinden araştırılmakta ve diğer hastaların yorumları ile güvenilirliği kanıtlıyor. Bu sebeple de sağlık kuruluşların ya da doktorların her yeniliği takip etmesi, internet üzerindeki varoluş savaşında oldukça gerekli.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked