Remarketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

remarketing-nedir-ve-nasil-yapilir

Remarketing, bir pazarlama yöntemidir. Dünyada ve Türkiye’de aktif olarak birçok firma tarafından kullanılmaktadır.  Remarketing, web site satışlarını ciddi oranda artırmakla beraber, pozitif geri dönüşleri kısa sürede almakta. Bu sayede de firmaların reklam ve pazarlama bütçelerinde yüksek bir paydaya sahip olmakta. Remarketing kullanırken bizim amacımız, web sitemizi ya da uygulamamızı ziyaret etmiş kullanıcıların yeniden sitemize girmesi ya da uygulamayı kullanmasını sağlamak.

Google’da arama terimleri içerisinde ürünlerle ilgili kullandığımız anahtar kelimelerde arama yaptığında, reklamlarımızın gösterilmesini sağlayan bir reklam döngüsü aslında.

Remarketing kurgusu

Yeniden pazarlama yapmayı amaçladığımız için Adwords üzerinden küçük bir kod snipped kullanıyoruz. Bu kodu web sitemizin tüm sayfalarına yapıştırıyoruz. Bununla beraber, özel olarak takip edilmesi gereken ürünler için de kullanabiliyoruz. Örnek olarak, tüp bebek konusunda uzman bir doktorsunuz. Gebelik kategorisinde mevcut olan içerikleri ya da yöntemleri inceleyen kullanıcılara yeniden ulaşmak için, gebelik kategorisine bu kodu yapıştırmamız gerekiyor. Kullanıcılarımızı yeniden bu sayede ulaşabiliyoruz.

Remarketing döngüsü 2

Remarketing yönteminde; ikinci aşama için pazarlama listesi oluşturuyoruz. Web sitemizi ya da uygulamamızı etkiletliyoruz. Ardından yeniden pazarlama listesine başlıyoruz. Gebelik kategorisinden devam edecek olursak, yeniden pazarlama listesi sayesinde Adwords’e bu kategoriyi ziyaret eden kullanıcıların popüler kategori listenize kaydedilmesini sağlıyoruz. Ardından ziyaretçiler sayfayı yeniden tıkladığında, çerez kimlikleri yeniden pazarlama listesine eklenmiş oluyor. Tüm bunlar da kullanıcının yeniden ve yeniden siteyi ziyaret etmesini sağlıyor. Ayrıca web sitemize çok fazla etiket koymadan  daha fazla liste oluşturma imkanı elde ediyoruz.

Örnek Remarketing

Dikkat ettiğimiz en önemli nokta; ‘’Özel Parametreler’’. Bu aşamada dinamik pazarlama etiketinden yararlanıyoruz. Bu sayede yeniden pazarlama listeleri oluşturmak üzere özel  parametreler yolluyoruz.

Remarketing hakkında daha fazla bilgi almak için https://support.google.com/adwords adresini ziyaret edebilirsiniz.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked