Doktorlar Sosyal Medyayı Neden Kullanmalı?

doktorlar-sosyal-medyayi-neden-kullanmali

 

Bilgisayar ve teknoloji çağı, sağlık alanını da değiştirdi. Hastalar, en ufak belirtilerini arama motorlarından araştırmaya başladı. Bu sayede hastalığın teşhisinden, tedavisine her noktasını bilerek muayeneye gidiyorlar. Bu durumda, hastanın doktora olan güveni sarsılıyor. Çünkü şayet araştırdığı hastalıkla gerçek doktorun teşhisi birbirinden farklıysa, şüpheye düşüp tekrar internette araştırmaya yöneliyor. Hastaların bu şüpheye düşmemesi için muayene olacağı doktorun sitesinden ve sosyal medya hesaplarından sorularını direkt olarak doktora sorabilmeli. Bu sayede hem doktorun kendi sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından hastalığını araştırabilir, mesaj yoluyla sorabilir, söz konusu hastalığı olan diğer kişilerle etkileşime geçebilir. Bu sayede de direkt olarak kendi doktoruna muayene olmak isteyecek ve potansiyel hasta sayısı artacaktır.

Bununla beraber, hasta şayet bir arkadaşının tavsiyesiyle ya da herhangi bir hastaneden bir doktor için randevu almış ise, ilk olarak doktorunu internet üzerinden araştırır. Şayet zayıf bir sosyal medyası varsa, paylaşım yapılmamışsa, yorumlar kötüyse, doktorun tedavi ettiği hastalarla fotoğrafı yoksa bu durumda güven sıfıra düşer. Hastalar, doktorunu tanımak ve diğer insanlarla olan iletişimi görmek ister.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre;

  • Hastaların 3’te 2’si hali hazırda sağlıkla alakalı siteleri kullanıyor.
  • Hastaların %40’ı tedavileri, doktorları ve diğer hastaların yorumlarını gözden geçiriyor.
  • Hastaların %45’i Facebook gibi platformlarda ki bilgilerin kararlarını etkilediğini söylüyor.
  • Hastaların %73’ü sosyal medya üzerinden randevu alma ya da doktora soru sorma gibi aktivitelere olumlu bakıyor.
  • Hastaların %40’ı sosyal ağlardaki sağlıkla ilgili bilgilere itibar ediyor ve bunların %94’ü Facebook üzerinden bu bilgilere ulaşmaya çalışıyor.

Bu sebeple de doktorlar, sosyal medya kullanmanın trend olmadığını fark etmeli ve kısa zamanda harekete geçmelidir.

Doktorlara Sağladığı 3 Avantaj!

  1. Uygun Maliyetli Pazarlama

Sosyal medya sayesinde, doktorlar hastalarına kolayca ulaşabilmekte. Doktorun markalaşmasını sağlayarak, hastalara ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Mesela, Facebook sayfa analizlerinden doktorumuzun dijital platformdaki etkisini izliyoruz ve hangi paylaşımların daha faydalı ve potansiyel hasta sayısını arttırdığını düzenli olarak takip ediyoruz. Bu sayede doktorun yatırım getirisini yükseltiyoruz.

  1. Hasta Merkezli İlişki

Hastalar, doktorları ile yakınlık kurmak ister. Özellikle ciddi ve mahrem konularda doktoruna güvenmek isteyen hastalar; sağlıklarını emanet edecekleri kişiye saygı duymakla beraber, sempati de duymak ister. Bu sayede hasta ve doktor arasında bir bağ oluşuyor. Hasta, randevuya geldiğinde sorunlarını daha net bir şekilde, çekinmeden anlatabiliyor. Doktoruna güvendiği için de talimatlarına uyuyor. Doktor kararları hakkında şüpheye düşmüyor. Amaçlarımızdan biri de bu.

 

  1. Rekabetçi Üstünlük

Doktorumuzun sosyal medya alanında uzman bir hekim olduğunu kanıtlıyoruz. Bu sayede internet üzerindeki konumunu yükseltiyoruz ve statü sahibi yapıyoruz.  Sosyal medya, bu faktörlerin gerçekleştirilmesi için en güçlü platform. Doktorumuzu, rakip doktorların bir adım önünde sosyal medya amaçlarını gerçekleştirmiş oluyoruz.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked