Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası İçin 10 İpucu

basarili-bir-sosyal-medya-kampanyasi-icin-10-ipucu

Sosyal Medya sektörü içerisinde amacımız; firma, marka ya da kişilerimizin binlerce takipçiye ulaşması. Ancak binlerce takipçiye ulaşmak, sosyal medyada başarılı olabilmek için tek başına yeterli değil.

Takipçilerimizle nasıl iletişime geçeceğimize dair stratejiler belirliyor, bizden beklediklerini analiz ediyoruz. Ardından bu veriler sonucunda doğru bir sosyal medya kampanyası organize ediyoruz.

1) Hedefleri net olarak belirliyoruz

Hazırlanacak kampanya için hedefin net olarak belirtilmesi işin en büyük kısmı. Ancak hedefimizi doğru ve içimize sinecek şekilde belirledikten sonra zor kısmı atlatmış oluyoruz. Örnek hedeflerimizden bazıları; marka ve ürün bilinirliğini arttırmak, daha çok takipçi kazanmak, potansiyel hasta sayısını %x oranında arttırmak gibi.

2) Yarattığımız takvime bağlı kalıyoruz

Doğru zamanlanma ile kampanyamızın başarısının ne kadar etkilenebileceğini hesaba katarak kdeyim yerindeyse, kartlarımızı doğru oynuyoruz. Bunun için öncelikli kuralımız kampanya ve tekrarları için bir takvim çıkarıp buna bağlı kalmak. Takvim sayesinde ulusal ve uluslar arası günleri de asla gözden kaçırmıyoruz.

3) Bir kere hedefinizi belirledikten sonra, kampanyanızı hangi platformlarda uygulayacağınıza karar verin.

Bu aşamada, kullanacağınız platformun kampanyalar için belirlediği kuralları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde, bu sosyal medya platformunda, işinizi direkt etkileyecek sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kampanyalar için en çok tercih edilen platform Facebook’ un bu konudaki kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

4) Doğru uygulamayı seçiyoruz.

Kampanya, oldukça basit bir örnekle ‘’Kazanmak için yorum yapın ve beğenin’’ de olabilir. Ancak kullanımı kolay ve bir kısmı ücretsiz bir çok uygulama sayesinde de yarışmalar ve çekilişler yapmak kampanyayı daha ilgi çekici hale getirebileceğinden, yaratıcı çözümler arıyoruz. Bu sayede kapmamız daha ilgili çekici hala geliyor.

5) Sosyal SEO’yu mutlaka işin içine dahil ediyoruz.

Vurgulamak istediğimiz anahtar kelimelerin listesini çıkarıyoruz. Bu anahtar kelimeleri kampanyamızda vurguluyoruz. SEO’ya destek olmayı unutmuyoruz.

6) Sosyal medya kampanyamızı farklı açılardan desteklemeyi uygun buluyoruz.

Kampanyamızı, düzenlediğimiz platformlarda uygun şekilde düzenliyoruz. Kampanyamızı duyurmak için e-posta ve kısa mesaj pazarlama araçlarını da destek olarak kullanıyoruz.

7) Kampanyanıza özel bir açılış sayfası oluşturuyoruz.

Şayet kampanyamız sitemize trafik çekmeyi planlıyorsa web form doldurtmak gibi basit çözümler bularak özel  bir açılış sayfası açıyoruz.

8) Kampanyamızdan gelen takipçileri, CRM sistemimize dahil ediyoruz.

Bu sayede potansiyel hasta, potansiyel müşteri hakkında geniş çaplı fikir sahibi oluyoruz. Müşterimiz datamız geliştiği için gelecek kampanyalarda daha kapsamlı planlar yapabiliyoruz.

9) Kampanyamızın başarısını sürekli kontrol ediyoruz.

Kampanya süresince sürekli değerlendirme ve analizler yapıyoruz. Kampanya bittikten sonra hedefimize ulaştık mı? Neler kazandık? Kazancımızın oranları neler? Neleri daha iyi yapabilirdik gibi soruların cevaplarını öğrenmek için analytics araçlarından yararlanıyoruz.

10) Kampanyamızdan kazandığımız takipçilerle ve müşterilerimizle her zaman iletişimdeyiz.

Müşterinin kazanılmasından çok uzun süre korunması asıl meseledir. Bu sebeple de kazandığımız takipçi ya da müşterileri ya da potansiyel hastaları korumak adına sürekli iletişim halinde oluyoruz.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked