Ekim 2016 Posts

Youtube ile Dijital Pazarlama

youtube-ile-dijital-pazarlama

YouTube günümüzde en büyük ve en önemli sosyal medya kanalı. Firmalara, kişilere ya da markalara büyük avantaj sağlamakla beraber, kullanıcı etkileşimini arttırmak için de gerekli. Hedef kitleye en kolay ulaşmanın bir yolu olarak gördüğümüz ve öyle olan YouTube, istikrarlı ve sabırlı uyguladığımız taktirde geniş kitlelere ulaşmamız mümkün oluyor. Potansiyel müşterilerin %83’ü sosyal ağlardan gelmekte. Amacımız, arama motorların hepsinde üst sıralarda çıkmak. Ziyaretçilerimiz yalnızca Google’dan gelmediği için diğer arama motorlarında da ilk sıralarda olmak oldukça önemli. Aynı şekilde, YouTube da artık bir konuyla ilgili arama yapılan ilk ağ olma özelliği de taşıyor. Bu yüzden YouTube’un gücünden faydalanıyoruz.

Youtube İle Dijital Pazarlamanın Sırları Nelerdir?

YouTube’da en önemli nokta, ilk izlenimdir. Bu sebeple de videomuz ilk saniyelerinin ilgi çekici nitelikte olmasını sağlıyoruz. Bu sayede izleyicileri diğer saniyeler için de tutmuş oluyoruz.

Takipçi sayımızı arttırarak, faydalı, pratik ve eğlenceli videolar sunuyoruz. Doktor, firma ya da markalarımız için avantajı ise, organik bir artma sağladığımız için reklam ya da takipçi ücreti olmaması. YouTube için önemli olan içerik. En çok izlenen YouTube kanal ya da videoları, herhangi bir ekstra masraf yapılmadan yalnızca içeriği sayesinde izlenmektedir. Organik olarak bu videoların diğer sosyal ağlarda paylaşılması ve beğenilmesi, milyonlarca izlenmeye ulaştırabiliyor.

Belirsizlik yaratmamak, içeriği net olarak sunabilmek ve izleyicinin ilk saniyelerde videonun ne hakkında olduğunu anlaması, oldukça önemli. Bu sebeple de özneyi yani doktorumuzu, markamızı ya da temel ögeyi, ana merkezde koyarak videolarımızı hazırlıyoruz.

İzleyenlerimize bizi sürekli izliyor ve takip ediyorlarmış gibi videolarımızı hazırlıyoruz. Bu sayede kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı, kimlerin bizi neden takip ettiğini merak edip araştırmaya sürüklüyoruz. Bu sayede diğer ağlardan da organik takipçi kazanabiliyoruz.

İzleyicilerimizle direkt bir etkileşim kuracağınız videolar hazırlıyoruz. Bu sayede içeriğimiz, potansiyel müşteriye özel olarak anlatılmış oluyor ve sağlıklı bir iletişim kurmuş oluyoruz.

Tempo ve zamanlamayı doğru ayarladığımız için programlı çalışıyoruz. Bu sayede videonun hangi kısmında ne söyleneceği ve nasıl bir açılış yapacağımızı biliyoruz. Bu sayede etkileyici ve net bir video içeriği elde ediyoruz.

 

Video İçerikli Sitelerde SEO Çalışması

video-icerikli-sitelerde-seo-calismasi

Video içeriklerin paylaşıldığı sitelerde, videoların kopya olması sebebiyle Google sıralamasında ilk sayfalara çıkmak daha zor. Bununla beraber, kopya videoların boyutu, süresi ve kaynak benzerliği sebebiyle sitenin yükselmemesine yol açar. Google, video içeriklerini tanımlayabilmekte ancak metin içerikleri ile site desteklenmiyorsa yeterli gelmeyecektir.

Video paylaşımlı site hazırlarken dikkat ettiğimiz en önemli konu, video kalitesidir. Video kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermiyoruz. Aksi halde ziyaretçi videoyu izlemeyecek ve paylaşılma ihtimali düşecektir. SEO açısından oldukça önemli olan video içeriklerini ihmal etmeyerek sitelerimizi hazırlıyoruz.

 • Title, Description ve Etiket Bilgilerinin Videoya Uygun Olarak Yazılması

SEO açısından en önemli olan nokta; videonun açıklayıcı bir başlığının olması ve anahtar kelimelerin başlığa dahil edilmesidir. Description’da kullandığımız anahtar kelimeler, Google’da videonun ilk sıralarda çıkmasına yardımcı olur. Bu sebeple de doğru bir description ve başlık hazırlayarak videolarımızı sitelerde yayınlıyoruz. Video içeriğindeki metinler yayınlanması, deşifre işlemine yol açar. Video sayfasında açıklayıcı bölümler oluşturarak, video başlığına uygun özgün yazılar hazırlıyoruz. Bu sayede kopyaların olumsuz etkisinden kurtulmuş oluyoruz.

Video başlığının birincil olarak <h1>Başlık</h1> tanımlıyoruz. Buna ek olarak açıklama bölümünde bulunan anahtar kelimeleri de h2 ve h3 başlığı ile oluşturuyoruz.

 • Videonuzun Kendi Hostunuzda Bulunması

Videolarımız kaliteli ve içerik açısından zengin olduğundan farklı bir sunucudan değil, sitenin kendi sunucusundan yararlanıyoruz. Bu sayede YouTube gibi video içerik paylaşım siteleri yerine, kendi hotsumuzdan paylaşım yapılmasına yardım ediyoruz. Bunu hız ve kalite açısından kaldırabilecek hostlarımızın olmasına ayrıca özen gösteriyoruz. Şayet hotsumuz güçlü olmazsa, videolar yavaş olacaktır. Bu da SEO’yu olumsuz etkiler.

 • Video Site Haritası Oluşturulması

Video paylaşımlı sitelerimizin video site haritası olmasına dikkat ediyoruz. Bu sayede Google aramalarında ‘’videolar’’ sekmesinde ilk sayfalarda çıkma şansı yakalıyoruz.

 • Kullanıcı Odaklı SEO

Dikkat ettiğimiz ilk noktalar; videomuzun yarattığı değerler. Videomuzun dikkat çekici olmasını olması en önemli faktörlerden. Kullanıcı videoyu izlerken sıkılmamalı, sorularına yanıt bulmalı ve videomuz izleyiciye rehberlik etmelidir. Bu sayede kullanıcımız siteden hemen çıkmayacak ve bu metriklerin uygun olması sayesinde SEO açısından büyük bir avantaj yakalamış olacağız.

Videolarımızın yorum alacak nitelikte olması da, kullanıcı ile doğrudan etkileşim yarattığı için bize büyük avantaj sağlıyor. Videoların her biri için sosyal medya butonları oluşturuyoruz. Bu sayede otomatik paylaşma yaratabiliyoruz.

Arama sonuçlarında yükselme kıstası, Google robotlarının özellikle metin ve video içeriklere verdiği değerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple de videolar, Google sıralamasında ilk alanlarda çıkmak isteyenler için mutlak bir kıstastır.

 

Sosyal Medya Pazarlaması ve SEO

sosyal-medya-pazarlamasi-ve-seo

SEO’nun gücü, markaların statüsünü besliyor. Bununla beraber sosyal medya optimizasyonu kurumların özellikle son zamanlarda dijital pazarlama araçlarında en güçlüsü halinde. Alınan geri dönüşlerin çok hızlı olması, doğru pazarlama yöntemi ve doğru strateji ile kısa sürede büyük sonuçlar elde edilebiliyor. Bunları göz önünde tutarak sosyal medyayı daha etkin kullanmak için benimsediğimiz bazı taktikler var.

Paylaşılabilir İçerik Oluşturma

İlk önce hedef kitlemizi belirliyoruz. Hedef kitlesi belirlerken detaylı analizler yapmak ve doğru hedef kitlesini tespit etmek çok önemli. Hedef kitlemizin sosyal medya hesaplarında nasıl paylaşımları beğendiğini ya da paylaştığını analiz edip, oldukça geniş bir sonuç elde ediyoruz. Bu sayede hedef kitlemizin paylaşabileceği ve bu yönde optimize edilmiş içerikler oluşturuyoruz. Kısa sürede daha fazla kişiye ulaşıyoruz.

Video ve Galeriler Oluşturma

Hedef kitlemize uygun bir konuda video çekimi yapıyoruz. Yaptığımız videoyu, sosyal medya hesaplarında yalnızca fragman şeklinde paylaşıp, içeriğin ilgi çekmesini saplayan kısa bir tanıtımla yayınlıyoruz. Ziyaretçilerimizi, sitemize videoyu izlemesi için yönlendiriyoruz. Bu sayede:

 • Sosyal medya üzerinden sağlanan tıklama oranımız artıyor.
 • Sosyal medya ağlarından gelen ziyaretçinin sitede kalma süresini arttırıyoruz.
 • Sosyal medya ağlarından gelen ziyaretçinin paylaşım ile etkileşimi artıyor.

Sosyal medya üzerinden hedef kitlemizle etkileşim kuruyoruz. Bu sayede hedef kitlemizin siteye en az 2 defa gireceğini biliyoruz. Yaptığımız analizler sonucunda, hedef kitle, siteye %80 oranında 2. Defa giriyor. Site aratılırken, arama motorları kullanılıyor. Bir sitenin doğrudan aratılması ve tıklanması da sosyal medya ve SEO’nun gücünü birleştirip, güçlü etkiler almayı sağlıyor.

Bu sebeple de SEO performansını korur ve arttırırken, sosyal medyanın gücünü de kullanmaya dikkat ediyoruz. Bu sayede firma ve kişilerimiz, daha çok sosyalleşiyor. Sosyal paylaşım butonlarının siteye entegrasyonunun mutlaka sağlıyoruz.

SEO’nun Ticari Faydaları

seo1

SEO, arama motoru optimizasyonu demektir. İnternet ortamının temel taşıdır. Her sektör için, her firma için, küçük-büyük her işletme için ve hatta kişisel bloglar için bile SEO gerekir. Firmanın, kişinin ya da kurumun itibari günümüzde interneti ne kadar aktif kullandığı ve kaç kişiye erişebildiği ile artıyor. Kurumsal ya da kişisel prestij SEO’nun ne kadar kaliteli yapıldığı ile doğru orantılıdır.

Örnek olarak A doktoru ve B doktoru olsun. Aynı branştaki B doktoru, A doktoru işinde ne kadar iyi olursa olsun; SEO açısından ilerde ve arama motorlarında ilk sırada çıkıyorsa, sosyal ağlarda sürekli etkileşim alıyorsa, insanların yorumları ve referansları fazla ise, B doktoru tercih edilecektir. Bunu sağlayan prestijdir, yani SEO…

SEO’nun Ticari Faydaları Nelerdir?

 • SEO’nun kaliteli ve doğru şekilde yapılması, yeni kişilerin potansiyel müşteri olmasını sağlayarak hedef kitlesinin büyümesini sağlar. Maddi ve manevi açıdan büyük kazançlar sağlanır.
 • SEO sayesinde marka bilinirliği, kişiler, firmalar daha geniş kitlelere ulaşır. Bir süre sonra organik etkileşim kendiliğinden büyümeye başlar. Elbette ki kontrollü SEO ile birlikte.
 • Sosyal medya hesaplarımızı SEO çalışmaları ile beraber yürütmemiz sayesinde potansiyel müşteri sağlar.
 • SEO çalışmaları; birçok afiş, broşür ve diğer baskı reklamlarından maliyet ve etki açısından avantajlıdır.
 • Yazılı basının değerini eski kadar koruyamadığı bu dönemde, internet ön plana çıkmaktadır. Örnek olarak dergi ya da gazeteye reklam verildiği taktirde, etkinliği yalnızca okuyucunun gördüğü saniye kadar olacaktır. Ancak SEO danışmanlık hizmeti ile ödenen bir ücret sayesinde sürekli ticari kazanç elde edilir.
 • Web sitesinin maddi değeri arttırdığı için ileride farklı alanlardan da kazanç elde edilebilir.

SEO’ya Uygun Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

seo

Web siteler, kişi ya da firmaların internet üzerindeki imajlarıdır. Site tasarımı yaparken en dikkat ettiğimiz faktör; reponsive uyumlu olması. Site tasarımı yaparken mottomuz; siteye girdiğinde ziyaretçimizin aklında site tasarımı ile kalacağımızdır. Bu sebeple de tasarım, bir web sitesinin en ziyaretçi gözünde en önemli faktördür. Sitemizin tasarımlarında sektör ve trendleri de takip ederek, kullanıcı ve ziyaretçilerimizin ilgisini çekmeyi de amaçlıyoruz. Bu yalnızca ziyaretçilerimiz için olan kısım. Web sitelerimizin esas bölümü SEO uyumudur. Sitelerimizin SEO uyumluluğunu test ediyoruz. Bu sayede hazırladığımız siteler, arama motorlarında ilk sıralarda çıkabiliyor.

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nedir, Nasıl Olmalı?

 1. Tüm cihazlarda uyumlu tasarım: Responsive

Tüm cihazlarda yani, mobil, tablet, bilgisayar vb. alanlarda sitemizin içerisindeki görsel, yazı gibi faktörler, ekran genişliğine göre yeniden şekil alması; responsive uyumlu olduğunu gösterir. Tasarımlarımızı yaparken bilgisayar, tablet ve mobil seçeneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu sayede kullanıcı ve ziyaretçilerimiz, istedikleri tasarımdan, aynı görüntüde ve uyumlu olarak sitemizi görüntüleyebiliyor. Arama motorlarında öncelikli olan, web sitesinin responsive uyumlu olmasıdır. Bizim de önceliğimiz bu.

 1. Ziyaretçilerinize özel kişiselleştirilmiş bölümler

Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılarımızın kendilerini özel hissetmesi ve sitemizi ziyaret etmeye devam etmesi için, kişiselleştirilmiş bölümler hazırlıyoruz. Örnek olarak, kullanıcımız renk değiştirebiliyor ya da yalnızca ilgi alanı dahilinde olan kategorileri görebiliyor.

 1. Sade Tasarım

Karmaşık bir site tasarımı, hem SEO açısından hem de kullanıcı açısından kullanışlı değildir. Sade bir web sitesi tasarımı, karmaşık ve karışık bir site tasarımına göre daha avantajlı konumdadır. Sitelerimizi tasarlarken, kullanıcıların daha kolay algılaması, mesaj kullanıcıya net bir şekilde geçmesi ve en kısa yoldan iletilmesini sağlıyoruz. Tasarımımızda, ana unsurları her zaman için ön planda tutmaya çalışıyoruz. Bu sayede daha sade bir tasarımla, daha etkin ve kesin sonuç elde ediyoruz.

 1. Reklam Alanları

Sitede bulunan reklamlar, ziyaretçinin siteden çıkmasına yol açar. Sürekli kullanıcı karşısına çıkan reklamlar ve ziyaretçinin kapatmak zorunda kaldığı pop uplar, kullanıcıları irrite eder. Özellikle mobil cihazlar siteye giril yapıldığında, reklamlar sebebiyle kullanıcı yaklaşık olarak 3 saniye içerisinde siteyi kapatabilir. Bu sebeple de reklam alanlarının dikkatli kullanılması gerekiyor.

 1. Renk uyumu

Web sitemizi tasarlarken; hangi sektöre hazırladığımızı, hedef kitlemizin yaş grubunu, kurumsal mı yoksa kişisel bir web sitesi olduğunu göz önünde bulunduruyoruz. Kurumsal bir web sitesi tasarlarken, kurumun renklerini mutlaka kullanıyoruz. Kullanıcı dostu olarak, ziyaretçilerin gözlerini yormayan, siteden çıkmasını tetiklemeyen, renk körlüğü gibi sorunları da göz önüne alarak dikkatlice renkleri kullanıyoruz.

 

Remarketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

remarketing-nedir-ve-nasil-yapilir

Remarketing, bir pazarlama yöntemidir. Dünyada ve Türkiye’de aktif olarak birçok firma tarafından kullanılmaktadır.  Remarketing, web site satışlarını ciddi oranda artırmakla beraber, pozitif geri dönüşleri kısa sürede almakta. Bu sayede de firmaların reklam ve pazarlama bütçelerinde yüksek bir paydaya sahip olmakta. Remarketing kullanırken bizim amacımız, web sitemizi ya da uygulamamızı ziyaret etmiş kullanıcıların yeniden sitemize girmesi ya da uygulamayı kullanmasını sağlamak.

Google’da arama terimleri içerisinde ürünlerle ilgili kullandığımız anahtar kelimelerde arama yaptığında, reklamlarımızın gösterilmesini sağlayan bir reklam döngüsü aslında.

Remarketing kurgusu

Yeniden pazarlama yapmayı amaçladığımız için Adwords üzerinden küçük bir kod snipped kullanıyoruz. Bu kodu web sitemizin tüm sayfalarına yapıştırıyoruz. Bununla beraber, özel olarak takip edilmesi gereken ürünler için de kullanabiliyoruz. Örnek olarak, tüp bebek konusunda uzman bir doktorsunuz. Gebelik kategorisinde mevcut olan içerikleri ya da yöntemleri inceleyen kullanıcılara yeniden ulaşmak için, gebelik kategorisine bu kodu yapıştırmamız gerekiyor. Kullanıcılarımızı yeniden bu sayede ulaşabiliyoruz.

Remarketing döngüsü 2

Remarketing yönteminde; ikinci aşama için pazarlama listesi oluşturuyoruz. Web sitemizi ya da uygulamamızı etkiletliyoruz. Ardından yeniden pazarlama listesine başlıyoruz. Gebelik kategorisinden devam edecek olursak, yeniden pazarlama listesi sayesinde Adwords’e bu kategoriyi ziyaret eden kullanıcıların popüler kategori listenize kaydedilmesini sağlıyoruz. Ardından ziyaretçiler sayfayı yeniden tıkladığında, çerez kimlikleri yeniden pazarlama listesine eklenmiş oluyor. Tüm bunlar da kullanıcının yeniden ve yeniden siteyi ziyaret etmesini sağlıyor. Ayrıca web sitemize çok fazla etiket koymadan  daha fazla liste oluşturma imkanı elde ediyoruz.

Örnek Remarketing

Dikkat ettiğimiz en önemli nokta; ‘’Özel Parametreler’’. Bu aşamada dinamik pazarlama etiketinden yararlanıyoruz. Bu sayede yeniden pazarlama listeleri oluşturmak üzere özel  parametreler yolluyoruz.

Remarketing hakkında daha fazla bilgi almak için https://support.google.com/adwords adresini ziyaret edebilirsiniz.

Markalar İçin Etkin Twitter Kullanımı

markalar-icin-etkin-twitter-kullanimi

Sosyal medyayı bir bütün olarak görüyoruz. Bu yüzden her sosyal ağda olarak SEO ve etkileşimi sağlıklı şekilde gerçekleştiriyoruz. Twitter da bunlardan biri. Twitter, kullanıcıların en özgür paylaşım yaptığı sosyal ağların başında geliyor. Eleştiriler, olumlu ve olumsuz düşünceler  aktif olarak kullanıcılar tarafından paylaşılıyor. Kişisel hesapların yanında, marka ve firmaların da hesapları öp planda elbette. Markaların, firmaların, kurum ya da kişilerin mutlaka Twitter’da bulunması gerekiyor. Fakat, sosyal medya kullanırken dikkat edilen kurallar Twitter için de gerekli olabiliyor. Sosyal medya yetilerinin etkin ve doğru bir şekilde kullanılması markamız, firmamız, doktorlarımız için oldukça önemli. Yapılabilecek küçük bir hata kısa sürede birçok olumsuz etkileşim alabileceği için profesyonellik ve tecrübe isteyen en önemli sosyal ağ Twitter, doğru kullanılması durumunda kısa sürede prestij de sağlıyor.

Markalar İçin Etkin Twitter Kullanımı

 • Sayfamızı ziyaret eden Twitter kullanıcıları için ilk olarak kurumsal bir kimlik oluşturuyoruz. İşimizi ciddi ve kurumsal yaptığımızı ön plana çıkıyoruz. Ancak kurumun logosu, ismi ve kişisel bilgilerden uzak duruyoruz. Bu durum, Twitter hesabının kullanıcılar tarafından itici olarak algılanmasını sağlayabilir.
 • Düzenli olarak yaptığımız paylaşımlarla istikrar sağlıyor ve potansiyel müşterilerimizi düzenli olarak Twitter’dan bilgilendiriyoruz.
 • Her sosyal medya ağımızda doktor ya da firmamızın aynı ismini kullanıyoruz. Her ağda farklı isim kullanmak, akılda kalıcılık açısından olumsuzdur.
 • Kullanıcılar arama yaparken kişinin, markanın ya da firmanın tam adını yazar. Bu sebeple de marka ya da firma isimleri kullanırken kısaltmalar kullanmıyoruz.
 • Profillerimizde vizyon, misyon ve referansları mutlaka değerlendiriyoruz. Bu sayede kullanıcıların bizi tanımasını sağlıyoruz.
 • Olumlu olumsuz her yorumu aynı titizlikle takip ediyoruz ve tek tek cevap veriyoruz. Bu sayede doğru etkileşim kurup, kişi ya da markanın güvenilirliğini arttırıyoruz.
 • Twitter üzerinden kampanyalar yapmaya özen gösteriyoruz.

 

Doktorların web sitesi yaparken önem vermesi gereken konular nelerdir?

doktorlarin-web-sitesi-yaparken-onem-vermesi-gereken-konular-nelerdir

Doktorların web sitesini yapmak, diğer sektörlere ait çalışanların web sitelerini yapmaktan daha farklı ve daha özen isteyen bir iştir. Doktor web sitelerini yaparken amacımız, doktorlarımıza potansiyel hasta sayısını arttırmak üzerine kurulur. Bunun için ilk olarak sağlık sektörüyle çalışmış, deneyimi olan ajanslar tercih edilme. Doktor ihtiyaçlarını bilmek ve hasta gözünden siteye bakabilmek, ulaşılabilir ve kolay kullanım yanında hastanın ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri verebilmek oldukça önemli. Biz, doktorlarımıza web sitesi yaparken; dizayna, kullanım kolaylığına dikkat etmenin yanında en dikkat çeken başlıkların ve en çok tıklama alan sayfaların analizini de yapıyoruz. Böylece Google sıralamasında yükselmeyi başarabiliyoruz. Çalıştığımız doktorların Google sıralamalarında üstte çıkmaları elbette ki tesadüf değil. Zaman ve fedakarlık isteyen bu iş, yalnızca ziyaretçi sayısının artmasıyla olmuyor. Servis sağlayıcıların iyi olması ve SEO ile ilgili birçok küçük ya da büyük ayrıntı oldukça önemli.

 • Tarayıcı uyumluluğu:

Dizaynı hazırlarken, diğer ajanslardan farklı olarak tarayıcı uyumluluğunu göz ardı etmiyoruz. Hedef kitle, her türlü tarayıcıdan gelebilir. Bu sebeple de en yavaş ya da en hızlı, boyut olarak her tarayıcıya uygun web siteleri hazırlıyoruz. Doktorlarımızın siteleri Explorer’da da uyumluyken, Chrome ya da diğer tarayıcılarda da düzgün ve düzenli çalışıyor.

 • Renk:

Kullanacağımız renklerin doktorlarımızın branşına uygun olarak, psikolojik olarak insanların sıcak bulacağı ve güven duyacağı renklerden seçiyoruz. Örnek olarak bir tüp bebek sitesinde kırmızı renkler kullanmak; psikolojik olarak hastaya fark etmeden agresif bir yapıya sokacak ve siteden olabildiğince çabuk çıkmak isteyecektir. Bu sebeple renkleri doktorlarımızın branşına ve psikolojik hileleri kullanarak, estetik bir biçimde dizayn ediyoruz.

 • Animasyonlar ve Javascriptler:

Sitelerimizin  etkileşimini arttırmak için animasyonlar ve javascriptler kullanıyoruz. Ancak bu faktörlerin site performansını etkilemesine izin vermiyoruz. Kullanıcıların bilgisayarların Flash kurulu olmayabileceğini düşünerek ya da 3D animasyonların yavaş yüklenebileceğini hesaba katarak, tüm önlemlerimizi alıyoruz ve sağlam bir altyapıyla ile koyuluyoruz.

 • Eksik iletişim bilgisi:

İletişim bilgilerinin eksik olması ya da daha yaygın olarak yanlış yere konulması, doktorları potansiyel hasta sayısında olumsuz etki yaratmaktadır. Ziyaretçiler, sayfada randevu alma ya da iletişim bilgisi için araştırma yapma sabrına çoğu zaman sahip değil. Bu sebeple iletişim sayfasını en ideal alana konumlandırıyoruz.

 • Menüler ve linkler:

Menülerin de uygun şekilde dizayn edilmesi ve bağlantıların ziyaretçi tarafından görebilmesi oldukça önemli. Menülerin uzun ya da aşağı açılır olarak dizayn edilmesi, sayfaların kapatılması yol açarak, Google sıralamasında düşüşe sebep olur. Bu gibi ayrıntıların SEO bakımından olumsuzluklarını bildiğimiz için, bu gibi amatör hatalara düşmüyoruz.

 

Doktorlar Sosyal Medyayı Neden Kullanmalı?

doktorlar-sosyal-medyayi-neden-kullanmali

 

Bilgisayar ve teknoloji çağı, sağlık alanını da değiştirdi. Hastalar, en ufak belirtilerini arama motorlarından araştırmaya başladı. Bu sayede hastalığın teşhisinden, tedavisine her noktasını bilerek muayeneye gidiyorlar. Bu durumda, hastanın doktora olan güveni sarsılıyor. Çünkü şayet araştırdığı hastalıkla gerçek doktorun teşhisi birbirinden farklıysa, şüpheye düşüp tekrar internette araştırmaya yöneliyor. Hastaların bu şüpheye düşmemesi için muayene olacağı doktorun sitesinden ve sosyal medya hesaplarından sorularını direkt olarak doktora sorabilmeli. Bu sayede hem doktorun kendi sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından hastalığını araştırabilir, mesaj yoluyla sorabilir, söz konusu hastalığı olan diğer kişilerle etkileşime geçebilir. Bu sayede de direkt olarak kendi doktoruna muayene olmak isteyecek ve potansiyel hasta sayısı artacaktır.

Bununla beraber, hasta şayet bir arkadaşının tavsiyesiyle ya da herhangi bir hastaneden bir doktor için randevu almış ise, ilk olarak doktorunu internet üzerinden araştırır. Şayet zayıf bir sosyal medyası varsa, paylaşım yapılmamışsa, yorumlar kötüyse, doktorun tedavi ettiği hastalarla fotoğrafı yoksa bu durumda güven sıfıra düşer. Hastalar, doktorunu tanımak ve diğer insanlarla olan iletişimi görmek ister.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre;

 • Hastaların 3’te 2’si hali hazırda sağlıkla alakalı siteleri kullanıyor.
 • Hastaların %40’ı tedavileri, doktorları ve diğer hastaların yorumlarını gözden geçiriyor.
 • Hastaların %45’i Facebook gibi platformlarda ki bilgilerin kararlarını etkilediğini söylüyor.
 • Hastaların %73’ü sosyal medya üzerinden randevu alma ya da doktora soru sorma gibi aktivitelere olumlu bakıyor.
 • Hastaların %40’ı sosyal ağlardaki sağlıkla ilgili bilgilere itibar ediyor ve bunların %94’ü Facebook üzerinden bu bilgilere ulaşmaya çalışıyor.

Bu sebeple de doktorlar, sosyal medya kullanmanın trend olmadığını fark etmeli ve kısa zamanda harekete geçmelidir.

Doktorlara Sağladığı 3 Avantaj!

 1. Uygun Maliyetli Pazarlama

Sosyal medya sayesinde, doktorlar hastalarına kolayca ulaşabilmekte. Doktorun markalaşmasını sağlayarak, hastalara ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Mesela, Facebook sayfa analizlerinden doktorumuzun dijital platformdaki etkisini izliyoruz ve hangi paylaşımların daha faydalı ve potansiyel hasta sayısını arttırdığını düzenli olarak takip ediyoruz. Bu sayede doktorun yatırım getirisini yükseltiyoruz.

 1. Hasta Merkezli İlişki

Hastalar, doktorları ile yakınlık kurmak ister. Özellikle ciddi ve mahrem konularda doktoruna güvenmek isteyen hastalar; sağlıklarını emanet edecekleri kişiye saygı duymakla beraber, sempati de duymak ister. Bu sayede hasta ve doktor arasında bir bağ oluşuyor. Hasta, randevuya geldiğinde sorunlarını daha net bir şekilde, çekinmeden anlatabiliyor. Doktoruna güvendiği için de talimatlarına uyuyor. Doktor kararları hakkında şüpheye düşmüyor. Amaçlarımızdan biri de bu.

 

 1. Rekabetçi Üstünlük

Doktorumuzun sosyal medya alanında uzman bir hekim olduğunu kanıtlıyoruz. Bu sayede internet üzerindeki konumunu yükseltiyoruz ve statü sahibi yapıyoruz.  Sosyal medya, bu faktörlerin gerçekleştirilmesi için en güçlü platform. Doktorumuzu, rakip doktorların bir adım önünde sosyal medya amaçlarını gerçekleştirmiş oluyoruz.

 

Doktorlar için video, web sitesi, SEO, sosyal medya hizmetinin temelleri nelerdir?

doktorlar-icin-video

Doktorlar için hazırlanan video, web sitesi, SEO, sosyal medya hizmetleri, diğer branşlardan daha farklıdır. Bunun farkında olarak hizmet vermek ve her mecranın ve sosyal ağın, çeşitli ayrıntılara dikkat edilerek hazırlanmasına dikkat ediyoruz. İlk olarak, bu mecraların doktora hasta taşıma potansiyelini arttırıyoruz. Google sıralamasında üstte olmayan, sosyal medyadan etkileşim almayan ve web sitesi özensiz hazırlanan doktorların hasta potansiyeli, internet üzerinden yükselemez. İnternet sitesinde ve sosyal ağlarda doktor hakkında görüşlerin belirtilmesi, doktorun bilgili ve profesyonel olduğunun gösterilmesi ve doktora karşı güvenin kazanılması temel mottolarımız.

Sağlık sektörüne özel olarak çalışmayan ajansların, bilmedikleri tıbbi konularda hizmet sağlaması pek mümkün olmadığından, biz yalnızca sağlık alanına odaklı olarak çalışıyoruz. Böylece paylaşılan içerikler, gelen sorular ve hazırlanan metinler bilinçli bir şekilde hazırlanmış oluyor.

Neler yapıyoruz?

SEO, oldukça komplike kuralları olan bir alan. SEO’nun doğru yapılması ve her ayrıntıya dikkat edilmesi, anahtar kelimelerin belirlenmesi, doktorun arama motorlarında ilk sırada çıkmasını sağlayan yalnızca birkaç kural.  Bununla birlikte doktor sitemizin ilk sıralara çıktıktan sonra o sırada kalmasını da sağlamak en önemli işimiz. Bu sayede, doktorun tanınırlığını ve güvenilirliğini arttırmayı hedefliyoruz. Bu sayede sosyal medya alanında da gerekli etkileşimler kazanılıyor. Hastanın merak ettiği bir konuda arama yapması sonucu, örnek olarak ‘’tüp bebek zor bir tedavi mi? Sorusunda ve diğer anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkmak, hastanın ilk olarak doktorumuzun sitesine tıklaması, ihtiyaç duyduğu bilgileri olabildiğince açıklayıcı ve özgün olarak bulabilmesi, doktorun sosyal medya hesaplarını araştırmaya yöneltir. Bu sayede Facebook ya da diğer sosyal medya ağlarından mesaj atıp yeniden sorusunu soran hasta, randevu alır ve potansiyel hasta kazanılmış olur. Temel amacımız, potansiyel hasta sayısını arttırmaktır. Doktorlar için hazırlanan video, web sitesi, SEO hizmetleri, sosyal medya tamamen buna uygun olarak yapılmalıdır.

Doktorun sitesini ve sosyal ağlarını; hastanın aratabileceği ve sorabileceği her türlü konu ve soru için önceden planlayıp, gerekli araştırmalarımız ve analizlerimizi yapıp ona göre sunuyoruz. Bu sayede hastanın aratacağı kelime ne olursa olsun, ilk olarak doktorumuzun web sitesinin ilk sırada çıkmasını sağlayamaya çalışıyoruz.

Sosyal medyada oldukça aktif olmasını sağlayarak, eş zamanlı olarak sorulara yanıt veriyor, gün içinde doktorun tedavi ettiği hastalardan referanslar paylaşıyoruz. Bu referansların videoyla desteklenmesi ile hazırladığımız kaliteli görüntüler ve ilgi çekici konularla doktorumuzu odak noktası yapıyoruz.

Sosyal medya, SEO, web sitesi, video hizmetlerinin hepsini aynı özende ve her alanda çalışan uzmanlarımızla iş birliği içerisinde yapıyoruz. Sonucunda alınan başarı da hepimizin oluyor.  Tecrübemiz, profesyonelliğimiz ve iş konusunda uzmanlığımız, gelenekselden çıkıp modern kullanıcıya beklediği hizmeti de vermemize yardımcı oluyor.

Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası İçin 10 İpucu

basarili-bir-sosyal-medya-kampanyasi-icin-10-ipucu

Sosyal Medya sektörü içerisinde amacımız; firma, marka ya da kişilerimizin binlerce takipçiye ulaşması. Ancak binlerce takipçiye ulaşmak, sosyal medyada başarılı olabilmek için tek başına yeterli değil.

Takipçilerimizle nasıl iletişime geçeceğimize dair stratejiler belirliyor, bizden beklediklerini analiz ediyoruz. Ardından bu veriler sonucunda doğru bir sosyal medya kampanyası organize ediyoruz.

1) Hedefleri net olarak belirliyoruz

Hazırlanacak kampanya için hedefin net olarak belirtilmesi işin en büyük kısmı. Ancak hedefimizi doğru ve içimize sinecek şekilde belirledikten sonra zor kısmı atlatmış oluyoruz. Örnek hedeflerimizden bazıları; marka ve ürün bilinirliğini arttırmak, daha çok takipçi kazanmak, potansiyel hasta sayısını %x oranında arttırmak gibi.

2) Yarattığımız takvime bağlı kalıyoruz

Doğru zamanlanma ile kampanyamızın başarısının ne kadar etkilenebileceğini hesaba katarak kdeyim yerindeyse, kartlarımızı doğru oynuyoruz. Bunun için öncelikli kuralımız kampanya ve tekrarları için bir takvim çıkarıp buna bağlı kalmak. Takvim sayesinde ulusal ve uluslar arası günleri de asla gözden kaçırmıyoruz.

3) Bir kere hedefinizi belirledikten sonra, kampanyanızı hangi platformlarda uygulayacağınıza karar verin.

Bu aşamada, kullanacağınız platformun kampanyalar için belirlediği kuralları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde, bu sosyal medya platformunda, işinizi direkt etkileyecek sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kampanyalar için en çok tercih edilen platform Facebook’ un bu konudaki kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

4) Doğru uygulamayı seçiyoruz.

Kampanya, oldukça basit bir örnekle ‘’Kazanmak için yorum yapın ve beğenin’’ de olabilir. Ancak kullanımı kolay ve bir kısmı ücretsiz bir çok uygulama sayesinde de yarışmalar ve çekilişler yapmak kampanyayı daha ilgi çekici hale getirebileceğinden, yaratıcı çözümler arıyoruz. Bu sayede kapmamız daha ilgili çekici hala geliyor.

5) Sosyal SEO’yu mutlaka işin içine dahil ediyoruz.

Vurgulamak istediğimiz anahtar kelimelerin listesini çıkarıyoruz. Bu anahtar kelimeleri kampanyamızda vurguluyoruz. SEO’ya destek olmayı unutmuyoruz.

6) Sosyal medya kampanyamızı farklı açılardan desteklemeyi uygun buluyoruz.

Kampanyamızı, düzenlediğimiz platformlarda uygun şekilde düzenliyoruz. Kampanyamızı duyurmak için e-posta ve kısa mesaj pazarlama araçlarını da destek olarak kullanıyoruz.

7) Kampanyanıza özel bir açılış sayfası oluşturuyoruz.

Şayet kampanyamız sitemize trafik çekmeyi planlıyorsa web form doldurtmak gibi basit çözümler bularak özel  bir açılış sayfası açıyoruz.

8) Kampanyamızdan gelen takipçileri, CRM sistemimize dahil ediyoruz.

Bu sayede potansiyel hasta, potansiyel müşteri hakkında geniş çaplı fikir sahibi oluyoruz. Müşterimiz datamız geliştiği için gelecek kampanyalarda daha kapsamlı planlar yapabiliyoruz.

9) Kampanyamızın başarısını sürekli kontrol ediyoruz.

Kampanya süresince sürekli değerlendirme ve analizler yapıyoruz. Kampanya bittikten sonra hedefimize ulaştık mı? Neler kazandık? Kazancımızın oranları neler? Neleri daha iyi yapabilirdik gibi soruların cevaplarını öğrenmek için analytics araçlarından yararlanıyoruz.

10) Kampanyamızdan kazandığımız takipçilerle ve müşterilerimizle her zaman iletişimdeyiz.

Müşterinin kazanılmasından çok uzun süre korunması asıl meseledir. Bu sebeple de kazandığımız takipçi ya da müşterileri ya da potansiyel hastaları korumak adına sürekli iletişim halinde oluyoruz.